enter-article רשלנות רפואית באבחון - להגיע אל שורש הבעיה - lawmed
רשלנות רפואית עורכי דין » מאמרים וחדשות » רשלנות רפואית באבחון - להגיע אל שורש הבעיה

רשלנות רפואית באבחון - להגיע אל שורש הבעיה

רוב תביעות רשלנות רפואיות באות על רקע אבחון שגוי . אין זה מפתיע לאור העובדה שרוב המקרים של סיבוכים רפואיים נובעים מאבחון מוטעה

משרדי עורכי דין רשלנות רפואית הגדילו בחמשת השנים האחרונות את החשיפה התקשורתית שלהם, ופרסומות בנושא מככבות כיום בכל אמצעי המדיה החל מן האינטרנט, דרך הרדיו וכלה בטלויזיה.

כולם מבטיחים גדולות ונצורות, אולם בפועל הבסיס החוקי שמאחורי דיני רשלנות רפואית, כמו גם שיטות הפיצוי וסיכויי ההצלחה הריאליים, מורכבים הרבה יותר מכפי המוצג על ידי עורכי דין רשלנות רפואית מסויימים.

בשורות הבאות נתייחס לסוג אחד בלבד, אם כי לפי נתוני הלמ"ס ונתוני חברות ביטוח בארה"ב בין שלושת הנפוצים ביותר, של תביעות רשלנות רפואית: רשלנות רפואית באבחון טרום לידתי.

קייס בתביעוה

רשלנות רפואית באבחון

נקדים ונאמר כי כל מקרה פרטני צריך לקבל יעוץ מוסמך של עורך דין המתמחה בנושא, יעוץ ראשוני שניתן על ידי עורכי דין רשלנות רפואית רבים חינם אין כסף.

באופן כללי מאוד, יש לזכור כי המבחן העיקרי שיעמוד לנגד עיני בית המשפט בתביעות רשלנות רפואית בכלל ותביעות רשלנות באבחון בפרט הוא "מבחן הרופא הסביר".

ההחלטה על אשמת הרופא/המוסד תגזר אם כן מדעת השופטים בדבר סבירות הטעויות שנעשו: לא מספיק שמי מן הצוות האמון על האבחון טעה, צריך שהטעות תהיה חריגה, טעות שלא אמורה להעשות על ידי איש צוות רפואי ממוצע בישראל.

רבות מן התלונות המגיעות לטיפולנו נוסבות סביב מומים מולדים וסינדרומים שלא התגלו בבדיקות המעבדה והמעקב השגרתיות, אולם היות ומדובר בטעות "צפויה" סטטיסטית, מושג הרשלנות הרפואית אינו תקף במקרים אלו.

משפחות אלו בהחלט יכולים וצריכים לפנות לקבלת מקורות סיוע, הניתנים בחלקם על ידי הביטוח הלאומי ובחלקם על ידי עמותות פרטיות, אולם בדרך כלל תביעות רשלנות רפואית לא תגענה אפילו לשלב הדיונים במקרים אלו.

התיישנות על תביעות רשלנות רפואית

תביעות הרשלנות הרפואית נכנסות בקטגוריה של המשפט האזרחי (בדרך כלל אין לתביעות בעיות באבחון מרכיב פלילי), ולכן חלה לגביהן התיישנות, המחושבת כ-7 שנים לאחר האירוע.

עם זאת, כיוון שכאן הנפגע הוא לא רק ההורים אלא גם (ואולי בעיקר...) הילוד, שבע השנים מחושבות רק מעט הגעתו לבגרות, לכן למעשה מדובר ב25 שנים (18+7 שנות התיישנות).

עורכי דין רשלנות רפואית יכולים במקרים מסויימים להאריך אפילו פרק זמן זה, לדוגמא על ידי הוכחה שמידע חיוני חדש התגלה בתקופה מאוחרת יותר (ואז שבע השנים מחושבות מרגע גילוי המידע ולא מרגע היארעות הרשלנות בפועל).

כיצד נקבעים פיצויים

בלי להכנס לפרטים המשפטיים, בדרך כלל תביעות רשלנות רפואית משלבות את איש המקצוע שהתרשל ואת המעסיק הישיר שלו (בית החולים, קופת החולים או שניהם) בתור "כיס עמוק".

בישראל קבוע העיקרון החוקי של "החזרת המצב הקיים", ולא קיימים פיצויים מוסריים (moral damages, punitive damages), ולכן גובה הפיצוי יקבע לפי חישובים של העלות הריאלית של הטיפול בעקבות הרשלנות (לדוגמא: עלות תרופות, טיפולים רפואיים, ביטול עבודה וכו' שנגרמו בגלל הולדת הילד עם מום), ולא יתקרבו בדרך כלל לעשרות המיליונים שנהוגים בארצות כמו ארה"ב.

עלויות כספיות של תביעת רשלנות

בדרך כלל מדובר בהליך ארוך (בין שנה וחצי לחמש שנים), הגובה לפחות 20 אלף ₪ בשכר טרחה של עורכי דין רשלנות רפואית (בדרך כלל מדובר בסכום הגבוהה עד פי 4), ועוד לפחות 5 אלף ₪ בשכר יועצים חיצוניים (יש צורך בעדות של לפחות אחד, בדרך כלל שני רופאים מומחים בנושא, כל יעוץ בעלות של 1600-2500 ₪ לפחות).

העלויות הללו מוחזרות על ידי הנתבע במידה ונמצא אשם, אולם היאזרו בהרבה סבלנות.

כדי להוכיח אבחון שגוי, יש להוכיח מעל כל ספק שהרופא פעל בצורה שגויה ולא סבירה לרופא. לא כל מקרה של אבחון שמוביל לסיבוך, נחשב מבחינה משפטית למקרה של רשלנות


עוד באותו נושא

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

הסיכוי ללקות בזיהום חמור לאחר ניתוח עקב רשלנות רפואית בבתי-חולים בישראל מהגבוהים במערב ואם לקיתם ברשלנות כזו מגיע לכם כסף ופיצוי הולםרובנו...

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

תאונות יכולות להתרחש בכל מקום לכן חשוב לדעת מה זכויותיכם במיוחד כאשר היא מתרחשת בעבודה כדי לקבל את כל אשר מגיע לכם ולא לפספס דברתאונות יכולות...

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

אם הנכם חשים כי מגיע לכם פיצוי עקב רשלנות רפואית אזי עורכי דין מובילים בתחום יידאגו לעזור לכם לקבל פיצוי הולם מבלי לוותרבישראל מאות מקרים...

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

לנו העובדים נדמה שהרופא הכי חשוב הוא רופא משפחה, אך האמת היא שהגורם המשמעותי ביותר בשרשרת הוא רופא תעסוקתי, אם תאלצו לפגוש בו, תבינו למה...

מהי רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית

בעידן בו הצרכן הישראלי לומד להילחם על זכויותיו, אין זה מפתיע שבתי המשפט מתמלאים בתביעות רשלנות רפואית מצד פציינטים זועמים לפני נתוני...

string(51) "categoryרשלנות רפואית עורכי דין"