enter-article איך מגישים תביעה על רשלנות רפואית - lawmed
רשלנות רפואית עורכי דין » מאמרים וחדשות » איך מגישים תביעה על רשלנות רפואית

איך מגישים תביעה על רשלנות רפואית


עד 1996 לא היתה הגדרה ברורה בחוק של רשלנות רפואית, ומאז בתי המשפט נאלץ להתמודד עם יותר מ-500 תביעות בשנה...


אומנם חוק זכויות החולה חוקק ב-1996 אך הגדרה של רשלנות רפואית היתה מקובלת על ידי בית המשפט באמצעות הגדרת רשלנות על פי פקודת הנזיקין.

הגדרה זו קבעה שרשלנות רפואית מתבצעת כאשר אין חובת זהירות כלפי המטופל, כאשר יש הפרה של חובה זו בעת הטיפול, נגרם נזק וניתן להוכיח שהנזק נגרם כתוצאה מהפרה זו.

כעת אחרי שבחנו מהי רשלנות רפואית, נבחן כיצד מגישים תביעה על רשלנות רפואית.
 
בישראל מוגשות מדי שנה מאות תביעות על רשלנות רפואית. ההנחה היא שכל שנה מוגשות קרוב ל-500 תביעות על רשלנות רפואית והמספר עולה בעקבות עלייה במודעות החולים וכן בזכות חוק זכויות החולה שמגדיר במדויק את זכויות החולה לפני, בעת ואחרי טיפול רפואי.
 
כיצד מוגשות תביעות רשלנות רפואית?רשלנות רפואית
 
בטרם נסביר כיצד ניתן להגיש תביעה על רשלנות רפואית, נאמר תחילה שניתן להגיש תביעה כנגד כל גורם רפואי (כולל גורמים סמוכים לו כפי שנראה בהמשך) אשר מטפל בנו.

מדובר על הרופא עצמו, אך גם על מוהלים, מרדימים, אחיות, פרמידקים וכן כנגד המוסדות בהם עובד הרופא ומטעמם בוצע הטיפול, קרי קופות חולים, בתי חולים, מעבדות רפואיות, מכוני רנטגן, ואף נגד מד"א.

לעיתים אפשר אף לתבוע את משרד הבריאות בטענה שהוא מי שנתן רישיון לאותו רופא ומכאן שיש לו אחריות שילוחית.

מפסקה זו אפשר להבין, שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בכל תחום, מלידה והריון ועד טיפולים קוסמטיים, מברית מילה ועד טיפולי סרטן ומומים מולדים.

יתרה מזו, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית לא רק אם נגרם נזק פיזי אלא גם אם נגרם נזק נפשי או עקב מוות של אדם קרוב כתוצאה מרשלנות רפואית.
 
הגשת תביעה משפטית על רשלנות רפואית מחברת את עולם המשפט עם עולם הרפואה. על כן אחרי שנפנה לעורך דין עם ניסיון בתחום, בבקשה להגשת כתב תביעה נגד רופא ו/או מוסד רפואי, נתבקש להגיש חוות דעת של רופא מומחה שתוכיח שאכן היתה במקרה שלנו רשלנות רפואית.

המומחה הרפואי יצטרך להוכיח בחוות הדעת שהרופא המטפל פעל באופן לא סביר, ולא כפי שהיה אמור לפעול. כמו כן הוא יצטרך להוכיח שהוא לא צפה את הנזק שעלול להיגרם ולא פעל למניעתו.

ייתכן מאוד שבית משפט יקבע שהרופא פעל כנדרש על פי הפרקטיקה הרפואית ובכל זאת לא נקט משנה זהירות ובכך לא הפעיל שיקול דעת וגרם לנזק למטופל.
 
על המטופל להציג באמצעות מסמך זה, שהנזק לא היה נגרם אילולא הרופא היה פועל כנדרש. הרופא לעומת זאת צריך להוכיח שפעל כנדרש ואכן נקט בכל הצעדים הנדרשים כדי למנוע את גרימת הנזק, ונזק זה נגרם כתוצאה מטעות רפואית סבירה, מצב גופני של החולה, שינוי בהתנהלותו וכדומה. כיום בית משפט מכיר יותר באחריותם של הרופאים לטיפול ובכך מקבל יותר את הצד של המטופלים.  כמו המטופל כך גם הרופא יכול להציג חוות דעת מומחה שתומכת בגרסתו.
 
בנוסף, על החולה להציג ראיות כגון צילומים ומסמכים למצבו, הן לפני הטיפול והן אחריו וכן עדויות להתנהלות לא נכונה של הרופא. כל אלה במטרה לבסס את טיעוניו שהרופא פעם ברשלנות.
 

מתי נגיש תביעה ומה נדרוש בה
 
יש להגיש תביעת רשלנות רפואית ברגע בו מגלים את הנזק. על תביעות רשלנות רפואית יש התיישנות של 7 שנים מהיום בו מגלים את הנזק. במקרה של קטינים אזי שהספירה מתחילה מהיותו בן 18.

התביעה תהיה אזרחית ותכלול דרישה לפיצוי כספי. הפיצוי יהיה שיקלול של נזקים כספיים כתוצאה מטיפולים שנאלץ המטופל לעבור בעקבות הנזק, אובדן ימי עבודה ואפשרות השתכרות עתידית, עוגמת נפש ועוד. לרוב קביעת הסכום תעשה בהתאם לתקדימים ישנים באותו מקרה.
עוד באותו נושא

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

הסיכוי ללקות בזיהום חמור לאחר ניתוח עקב רשלנות רפואית בבתי-חולים בישראל מהגבוהים במערב ואם לקיתם ברשלנות כזו מגיע לכם כסף ופיצוי הולםרובנו...

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

תאונות יכולות להתרחש בכל מקום לכן חשוב לדעת מה זכויותיכם במיוחד כאשר היא מתרחשת בעבודה כדי לקבל את כל אשר מגיע לכם ולא לפספס דברתאונות יכולות...

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

אם הנכם חשים כי מגיע לכם פיצוי עקב רשלנות רפואית אזי עורכי דין מובילים בתחום יידאגו לעזור לכם לקבל פיצוי הולם מבלי לוותרבישראל מאות מקרים...

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

לנו העובדים נדמה שהרופא הכי חשוב הוא רופא משפחה, אך האמת היא שהגורם המשמעותי ביותר בשרשרת הוא רופא תעסוקתי, אם תאלצו לפגוש בו, תבינו למה...

מהי רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית

בעידן בו הצרכן הישראלי לומד להילחם על זכויותיו, אין זה מפתיע שבתי המשפט מתמלאים בתביעות רשלנות רפואית מצד פציינטים זועמים לפני נתוני...

string(51) "categoryרשלנות רפואית עורכי דין"