enter-article בואו להכיר את עו"ד אילן זריהן - מומחה ברשלנות רפואית - lawmed
רשלנות רפואית עורכי דין » מאמרים וחדשות » בואו להכיר את עו"ד אילן זריהן - מומחה ברשלנות רפואית

בואו להכיר את עו"ד אילן זריהן - מומחה ברשלנות רפואיתעו"ד אילן זריהן, החליט להיות עורך דין בתחום של רשלנות רפואית מאחר אחרי שכבר הספיק להיות אח מוסמך, וקצין ארגון רפואה לשעברעו"ד אילן זריהן


מדוע החלטת להיות עורך דין, ולמה בחרת לעסוק בצד של רשלנות רפואית?
 

החלטתי לעסוק במקצוע פרקטי ויישומי בו ניתן לשלב בין שני עולמות תוכן שעניינו ועדיין מעניינים אותי, עולם הרפואה ועולם המשפט.

תחום רשלנות רפואית הינו עולם תוכן מרתק ומאתגר בו ניתן לשלב בין רפואה ומשפט, הלכה למעשה, ובהיותי אח מוסמך בהכשרתי וקצין ארגון רפואה לשעבר הרי שאין משבצת מקצועית מתאימה מכך.
 

אילו המלצות אתה יכול לתת לסטודנט צעיר שמבקש להיות עורך דין בכלל ועורך דין בתחום רשלנות רפואית?
 

על מנת לרכוש ניסיון מקצועי ומעשי בפרקטיקה ממליץ להתמקצע במשרד עורכי דין פרטי העוסק בנישה ספציפית ולא במספר נישות שאין זיקה ביניהן, מאחר והדבר הוא בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת".
 

האם אתה יכול לתאר בקצרה את המסלול שעוברים העורך דין והלקוח בתביעת רשלנות רפואית?


תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות מורכבות האורכות, במרבית המקרים, פרקי זמן ממושכים עד שנים. ההליך מתחיל במפגש בו נלקחת מעין "אנמנזה" מפורטת מהלקוח, במסגרתה מוחתם הלקוח על הטפסים הרלוונטיים לרבות טופס ויתור סודיות רפואית.

על מנת לבחון את הנזקים ואת קיומו של הקשר הסיבתי בין הפרת חובת הזהירות לבין נזקי הגוף שנגרמו, יש לאסוף את התיעוד הרפואי מהמוסדות הרפואיים שמחויבים על פי חוק לספק העתק צילומי ממנו, וכן על הנפגע להיבדק על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי. המומחה הרפואי מעריך באופן ראשוני את סיכויי התביעה, ובמידה וקיים סיכוי עוברים לשלב שבו נכתבת חוות דעת המבססת את יסודות הרשלנות הרפואית בהקשר המקרה. חוות הדעת מצורפת לכתב התביעה שמוגש לבית המשפט. בהמשך, הצד שכנגד מגיש את כתב טענותיו בליווי חוות דעת מומחה מטעמו.

נקבע מועד לקדם משפט במסגרתו נבחנת האפשרות להליך גישור, פשרה וכו'. במידה והצדדים לא מתפשרים אזי התיק נקבע להוכחות עד למתן פסק דין, אלא אם הצדדים התפשרו ביניהם קודם לכך.     
 

מה הם הדגשים שאתה מציין בפנייך בפתח תביעת רשלנות? האם יש נקודה מסוימת בה אתה יכול לומר לעצמך, שהניצחון במשפט מובטח?


הנחת היסוד היא ש"הנבואה ניתנה לשוטים" ולכן כל ניסיון להבטיח ללקוח כי הניצחון במשפט מובטח משדר חוסר רצינות, חוסר מקצועיות והעדר הבנה בדבר "מגרש המשחקים" בו עורך הדין ולקוחו נמצאים.

במרבית המקרים, טרם הגשת תביעת רשלנות רפואית, ראוי ונכון לבצע הערכת עלות/תועלת בדבר הגשת התביעה וסיכוייה למול מורכבות ההליך והעלות הכספית הכרוכה בו.
 

בשנים האחרונות אנו רואים עליה בכמות התביעות על רשלנות רפואית, מדוע זה קורה לפי דעתך?


לטעמי ישנן מספר סיבות המהוות טריגר לקרות מקרי רשלנות רפואית וכנגזרת מכך לעלייה במספר התביעות:

  1. חשיפה למקורות מידע שבעבר לא היו קיימים בפני המטופל כמו: אינטרנט, רשתות חברתיות וכו'.
  2. העלמות הגישה הפטרנליסטית לפיה הרופא מחליט בעבור המטופל ללא שיתופו בהליך הטיפולי.
  3. בחלק מהמקרים יחס מזלזל ומתנשא מצדם של הגורמים הרפואיים המטפלים כלפי המטופלים.
  4. מחסור בתקני כוח אדם רופאים  שנותן ביטויו בעבודת מתמחים סביב השעון – עייפות היא מתכון לטעויות עד לכדי רשלנות רפואית.
  5. העדר גישה פרואקטיבית במסגרות הרפואה השונות החל מבתי חולים וכלה בקופות חולים ומכונים רפואיים. משמע, מחלקות ניהול סיכונים מצומצמות ודלות שאינן מעודדות דיווח על טעויות ואירועי כמעט ונפגע, וכנגזרת מכך לא מתבצעת למידה והפקת לקחים לצורך למידה חוצת ארגון.   


כיצד מתייחסות הרשויות (כולל הרופאים ובתי החולים) לתביעות רשלנות?


תביעות רשלנות רפואית צורכות משאבים כלכליים נרחבים מהרשויות. משכך, קיימת עויינות רבה כלפי מטופלים שמגישים תביעות רשלנות רפואית. 
 

האם החוקים בארץ לגבי רשלנות רפואית מספיקים? איזה שינוי היית מבצע במידה ואינם מספיקים לדעתך?


ככלל, החוקים בתחום זה מספקים. אולם, הייתי מקים וועדה שתבחן את סוגיית עלויות חוות דעת המומחים, שבמרבית המקרים, מסתכמות בעלויות גבוהות מאוד וכידוע, הגשת תביעת רשלנות רפואית מחויבת בצירוף חוות דעת מומחה רפואי כתנאי להגשתה. בעקבות העלויות הגבוהות,  קורים מקרים בהם למרות קיומה של עילת תביעת רשלנות רפואית, נאלץ הניזוק שלא להגיש את התביעה עד שיתאפשר לו לעשות כן כלכלית, אם בכלל.  


הטיפ של אילן - תתמחו במשרד שמתעסק בתחום אחד רק ככה תוכלו להתמקצע בו


עו"ד אילן זריהן מומחה ברשלנות רפואית,  נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה ועוד.
ברקוביץ 4, תל אביב, טלפונים,  03-6935310 , 050-9250478

עוד באותו נושא

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

פיצויים לרשלנות רפואית – כיצד בונים תביעה

הסיכוי ללקות בזיהום חמור לאחר ניתוח עקב רשלנות רפואית בבתי-חולים בישראל מהגבוהים במערב ואם לקיתם ברשלנות כזו מגיע לכם כסף ופיצוי הולםרובנו...

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

רשלנות רפואית וזכויות עובד – נצלו את מה שמגיע לכם

תאונות יכולות להתרחש בכל מקום לכן חשוב לדעת מה זכויותיכם במיוחד כאשר היא מתרחשת בעבודה כדי לקבל את כל אשר מגיע לכם ולא לפספס דברתאונות יכולות...

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

עורכי דין מובילים ברשלנות רפואית – דרשו וקבלו את אשר מגיע לכם

אם הנכם חשים כי מגיע לכם פיצוי עקב רשלנות רפואית אזי עורכי דין מובילים בתחום יידאגו לעזור לכם לקבל פיצוי הולם מבלי לוותרבישראל מאות מקרים...

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלם

לנו העובדים נדמה שהרופא הכי חשוב הוא רופא משפחה, אך האמת היא שהגורם המשמעותי ביותר בשרשרת הוא רופא תעסוקתי, אם תאלצו לפגוש בו, תבינו למה...

מהי רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית

בעידן בו הצרכן הישראלי לומד להילחם על זכויותיו, אין זה מפתיע שבתי המשפט מתמלאים בתביעות רשלנות רפואית מצד פציינטים זועמים לפני נתוני...

string(51) "categoryרשלנות רפואית עורכי דין"