lawmed.co.il

איך מגישים תביעה על רשלנות רפואיתעד 1996 לא היתה הגדרה ברורה בחוק של רשלנות רפואית, ומאז בתי המשפט נאלץ להתמודד עם יותר מ-500 תביעות בשנה...


אומנם חוק זכויות החולה חוקק ב-1996 אך הגדרה של רשלנות רפואית היתה מקובלת על ידי בית המשפט באמצעות הגדרת רשלנות על פי פקודת הנזיקין.

הגדרה זו קבעה שרשלנות רפואית מתבצעת כאשר אין חובת זהירות כלפי המטופל, כאשר יש הפרה של חובה זו בעת הטיפול, נגרם נזק וניתן להוכיח שהנזק נגרם כתוצאה מהפרה זו.

כעת אחרי שבחנו מהי רשלנות רפואית, נבחן כיצד מגישים תביעה על רשלנות רפואית.
 
בישראל מוגשות מדי שנה מאות תביעות על רשלנות רפואית. ההנחה היא שכל שנה מוגשות קרוב ל-500 תביעות על רשלנות רפואית והמספר עולה בעקבות עלייה במודעות החולים וכן בזכות חוק זכויות החולה שמגדיר במדויק את זכויות החולה לפני, בעת ואחרי טיפול רפואי.
 
כיצד מוגשות תביעות רשלנות רפואית?רשלנות רפואית
 
בטרם נסביר כיצד ניתן להגיש תביעה על רשלנות רפואית, נאמר תחילה שניתן להגיש תביעה כנגד כל גורם רפואי (כולל גורמים סמוכים לו כפי שנראה בהמשך) אשר מטפל בנו.

מדובר על הרופא עצמו, אך גם על מוהלים, מרדימים, אחיות, פרמידקים וכן כנגד המוסדות בהם עובד הרופא ומטעמם בוצע הטיפול, קרי קופות חולים, בתי חולים, מעבדות רפואיות, מכוני רנטגן, ואף נגד מד"א.

לעיתים אפשר אף לתבוע את משרד הבריאות בטענה שהוא מי שנתן רישיון לאותו רופא ומכאן שיש לו אחריות שילוחית.

מפסקה זו אפשר להבין, שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בכל תחום, מלידה והריון ועד טיפולים קוסמטיים, מברית מילה ועד טיפולי סרטן ומומים מולדים.

יתרה מזו, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית לא רק אם נגרם נזק פיזי אלא גם אם נגרם נזק נפשי או עקב מוות של אדם קרוב כתוצאה מרשלנות רפואית.
 
הגשת תביעה משפטית על רשלנות רפואית מחברת את עולם המשפט עם עולם הרפואה. על כן אחרי שנפנה לעורך דין עם ניסיון בתחום, בבקשה להגשת כתב תביעה נגד רופא ו/או מוסד רפואי, נתבקש להגיש חוות דעת של רופא מומחה שתוכיח שאכן היתה במקרה שלנו רשלנות רפואית.

המומחה הרפואי יצטרך להוכיח בחוות הדעת שהרופא המטפל פעל באופן לא סביר, ולא כפי שהיה אמור לפעול. כמו כן הוא יצטרך להוכיח שהוא לא צפה את הנזק שעלול להיגרם ולא פעל למניעתו.

ייתכן מאוד שבית משפט יקבע שהרופא פעל כנדרש על פי הפרקטיקה הרפואית ובכל זאת לא נקט משנה זהירות ובכך לא הפעיל שיקול דעת וגרם לנזק למטופל.
 
על המטופל להציג באמצעות מסמך זה, שהנזק לא היה נגרם אילולא הרופא היה פועל כנדרש. הרופא לעומת זאת צריך להוכיח שפעל כנדרש ואכן נקט בכל הצעדים הנדרשים כדי למנוע את גרימת הנזק, ונזק זה נגרם כתוצאה מטעות רפואית סבירה, מצב גופני של החולה, שינוי בהתנהלותו וכדומה. כיום בית משפט מכיר יותר באחריותם של הרופאים לטיפול ובכך מקבל יותר את הצד של המטופלים.  כמו המטופל כך גם הרופא יכול להציג חוות דעת מומחה שתומכת בגרסתו.
 
בנוסף, על החולה להציג ראיות כגון צילומים ומסמכים למצבו, הן לפני הטיפול והן אחריו וכן עדויות להתנהלות לא נכונה של הרופא. כל אלה במטרה לבסס את טיעוניו שהרופא פעם ברשלנות.
 

מתי נגיש תביעה ומה נדרוש בה
 
יש להגיש תביעת רשלנות רפואית ברגע בו מגלים את הנזק. על תביעות רשלנות רפואית יש התיישנות של 7 שנים מהיום בו מגלים את הנזק. במקרה של קטינים אזי שהספירה מתחילה מהיותו בן 18.

התביעה תהיה אזרחית ותכלול דרישה לפיצוי כספי. הפיצוי יהיה שיקלול של נזקים כספיים כתוצאה מטיפולים שנאלץ המטופל לעבור בעקבות הנזק, אובדן ימי עבודה ואפשרות השתכרות עתידית, עוגמת נפש ועוד. לרוב קביעת הסכום תעשה בהתאם לתקדימים ישנים באותו מקרה.

13/08/2010    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
מחפשים עורך דין רשלנות רפואית? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!