lawmed.co.il

רופאים תעסוקתיים - מדריך שלםלנו העובדים נדמה שהרופא הכי חשוב הוא רופא משפחה, אך האמת היא שהגורם המשמעותי ביותר בשרשרת הוא רופא תעסוקתי, אם תאלצו לפגוש בו, תבינו למה


כל שנה מרענן משרד התמ"ת את זכויות העובדים בדבר תאונות עבודה, רענון זה נעשה על רקע העלייה בתביעות לפיצויים על תאונות עבודה או מחלות בזמן העבודה.
הרענון נעשה עבור העובדים והמעסיקים על מנת שאלה וגם אלה ידעו כיצד לנהוג במקרה שהחולה חלה או הפך נכה כתוצאה מהעבודה.
הערכה היא שבישראל מתרחשות מדי שנה יותר מ-60 אלף תאונות עבודה, אשר כתוצאה מהן נהרגים  יותר מ-60 עובדים ונפצעים אלפים. רוב
העובדים שנפצעים או הופכים חולים הם עובדי בנייה, רפואה, תעשיות כבדות, ותחבורה.

לעיתים קרובות מתגלה הפציעה או המחלה כבר בעת המקרה, לעיתים, בייחוד במקרים של מחלות, הן מתגלות מאוחר יותר אחרי בדיקותרופא תעסקותי שיגרתיות שעורך העובד.
 

מהו רופא תעסוקתי ומה הקשר שלו לתאונות עבודה?

רופא תעסוקתי הוא רופא שעורך בדיקות לעובדים ובכך הוא מגלה את כשירותם לעבוד ובמידה ומתגלה שהם חולים או פצועים, רופא תעסקותי יהיה זה שיתן חוות דעת על יכולתו של העובד להמשיך להתפרנס, כאשר העובד יגיש תביעה כנגד חברת הביטוח או מקום עבודתו.

כל מקום עבודה אשר עובד עם חומרים מסוכנים מחויב לערוך לעובדים בדיקות תקופתיות. בדיקות אלו נעשות בחסות קופות החולים השונות. את הבדיקות עורך רופא תעסוקתי שמחויב לדווח על המחלה הן לעובד והן למפקח איזורי. במידה ומתגלה תופעה נרחבת המפקח יכול לפתוח בחקירה אודות המקום בו עבד הרופא.


מעבר לבדיקות אלו, כפי שצויין, רופא תעסוקתי מעניק חוות דעת למשרדי עורכי דין במקרים של תביעת כנגד חברת ביטוח, ביטוח לאומי ומקום עבודתו של העובד. זאת במידה והעובד החליט לתבוע פיצויים על מחלתו או פציעתו.

רופא תעסוקתי
יאבחן את  מצבו הרפואי של החולה, האם הוא יכול להמשיך לעבוד או שמא הוא סובל מאובדן כושר עבודה. רופא תעסוקתי יכול לתת חוות דעות בתחום תאונת עבודה, מחלת מקצוע (מחלה שנגרמה כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים או כתוצאה מעיסוק במקצוע מסוים אילולא היה עוסק בה לא היה חולה בה או לא היה נמצא בקבוצת סיכון גבוהה לחלות בה), תאונת דרכים בעת העבודה ועוד. יקבע את חוות הדעת שלו על פי בדיקת העובד, קריאת מסמכים רפואיים רלוונטים, קבלת אינפורמציה מהעובד אודות אופי העבודה שלו והתנאים בהם עבד.

רופא תעסוקתי יכול לקבוע גם האם נפגע כושר העבודה של העובד, הוא יכול גם לקבוע האם יש לתת לעובד הקלות שונות, כגון, איסור על עמידה ממושכת, איסור על עבודה בתנאי מזג אוויר שונים, איסור על עבודה בתנאי רעש, ואף איסור עבודה זמני או קבוע. 

מלבד חוות דעת בעת תגביעות, מעניק רופא תעסוקתי גם חוות דעת במקרה של דרישה להגדלת אחוזי נכות בביטוח לאומי, והוא מהווה מקור סמכות יחידי שיכול לקבוע מהו כושר העבודה של העובד. חוות דעתו של רופא תעסוקתי יכולה לשנות באופן מהותי את סיכויי התביעה כנגד חברות ביטוח, ביטוח לאומי ומקומות עבודה.
 

מתי מוגדרת תאונה כתאונת עבודה
 
חשוב להבהיר החוק מגדיר במפורש מתי תאונה הינה תאונת עבודה ומתי היא לא:

  • כל תאונה שהתרחשה בדרך לעבודה או מהעבודה. זאת כל עוד מדובר במסלול רגיל של העובד.
  • תאונה המתרחשת בהפסקת העבודה, כל עוד היא היתה מקובלת על המעביד ולא נלקחה על דעת העובד בלבד.
  • כל תאונת עבודה עקב עיסוקו של העובד. למשל, חשמלאי שנפצע בבניין בו הוא עובד אזי שפציעה זו תוכר כתאונת עבודה.13/08/2010    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
רוצים מידע לגבי רופאים תעסוקתיים? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!