lawmed.co.il

מהי רשלנות רפואיתבעידן בו הצרכן הישראלי לומד להילחם על זכויותיו, אין זה מפתיע שבתי המשפט מתמלאים בתביעות רשלנות רפואית מצד פציינטים זועמים


לפני נתוני משרד המשפטים הוגשו במהלך עשור (1993-2002) כמעט 5,000 תביעות על רשלנות רפואית, ההוצאה על תביעות אלו לשנה אחת מגיעות כמעט ל250 מיליון שקל. ברוב המקרים מגיעים בתביעות אלו לפשרה ורק אחוזים בודדים מהם מגיעים לכדי קבלת התביעה באופן מוחלט.
 
אם נתונים אלו נשמעים מדהימים, אזי שמחקר אמריקאי מגלה שכל שנה נפגעים למעלה מ-3.5 מיליון איש כתוצאה מרשלנות רפואית, עלות התביעות שלהם מגיעות למאות מיליוני דולרים בשנה.

זו אגב אחת הסיבות שבגללה מערכת הבריאות האמריקאית מתעקשת לא לתת לכל אדם ביטוח בריאות, מחשש שכל אחד יתבע את המערכת והיא תקרוס.
 רשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית
 
הגדרת רשלנות  מוגדרת בפקודת נזיקין ומתוכה יצקו תוכן למושג של רשלנות רפואית. על פי ההגדרה רשלנות רפואית  היא טיפול שבוצע ללא חובת זהירות (על הרופא להזהיר את המטופל בדבר הסכנות שיש בטיפול), טיפול שגרם נזק למטופל ויש קשר סיבתי בין הנזק להפרה של חובת הזהירות.
 
חובת הזהירות אומרת, שעל הרופא לזהות את הנזק שעלול להיגרם לחולה, על הרופא לוודא שאין הוא גורם נזק בהיעדר טיפול או במתן טיפול לא נכון.

ניתן למדוד זאת באמצעות חוות דעת של מומחים ובדיקה מהי הנורמה על פיה היה פועל הרופא הסביר.
 
חשוב לציין, כדי להוכיח רשלנות רפואית חייבים להוכיח גרימת נזק. הנזק יכול להיות אי שיפור במצב החולה והתדרדרות במצבו.
 
במקרים שצוינו יש להבחין בין מקרה של טעות למקרה של רשלנות. טעות היא מקרה בו רופא פעל באופן סביר על פי מדד הרופא הסביר, גם אם היא לא היתה הדרך הנכונה לשיפור מצבו של החולה. רשלנות היא מצב בו הרופא פעל בשיקול דעת מוטעה ולא סביר וגרם נזק לחולה.
 
בית המשפט מכיר כיום יותר באחריות הרופאים והמוסדות הרופאיים השונים, ועל כן אנו רואים מגמה הן בהגשת תביעות על רשלנות רפואית והן בקבלת התביעות באופן מלא.

מגמה זו כמובן פוגעת ברופאים ויש הטוענים שהיא פוגעת בעולם הרפואה, מאחר ורופאים נוקטים בזהירות יתר ועובדים תוך חשש מפני תביעות מסוג זה.
 

באילו מקרים נפוצה רשלנות רפואית?
 
ישנם 4 מקרים בהם רשלנות רפואית היא הרבה יותר נפוצה, מדובר על רשלנות רפואית בעת הריון או לידה (הדבר נכון בעיקר כאשר ילדים נולדים עם מומים והרופאים נתבעים על אי גילוי המום בעת ההריון), רשלנות רפואית בעת ניתוחים (כתוצאה מסיבוכים או תוצאות לא טובות), טיפולי רפואי שניתן ללא הסכמה של המטופל (על פי חוק, טיפול רפואי בקטינים עד גיל 18 ייעשו רק בהסכמת הוריהם, מעל גיל 18 על המטופל לחתום בעצמו על הסכמה לטיפול), רשלנות רפואית באבחון מחלה (לא פעם נתבעים רפואים על ידי משפחות שיקריהם נפטרו כתוצאה מאבחון לא נכון של המחלה).

מקרים נפוצים נוספים של רשלנות רפואית מוכרים בטיפול רפואי בעת השירות הצבאי, מתן תרופות לא נכונות או במינון לא נכון, ביצוע ניתוח שלא לצורך ועוד.
 
תביעת רשלנות רפואית כנגד רופא איננה רק עול כספי עליו ועל המוסד הרפואי בו הוא עובד, אלא היא גרימת נזק קשה לשמו, לרזומה שלו ולעיתים תביעת רשלנות רפואית מביאה אף להשעייתו מעולם הרפואה לזמן קצוב או לצמיתות.
13/08/2010    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
מחפשים עורך דין רשלנות רפואית? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!