lawmed.co.il

רשלנות רפואית ברפואה דחופהרשלנות רפואית, תחום הקיים בכל נישה ברפואה, לא פוסחת גם על הרפואה הדחופה. לא בכדי הפרמיות על ביטוח מפני רשלנות רפואית הן הגבוהות ביותר (בעולם כולו) בתחום של רפואה דחופה ומיילדות. בארצות הברית פרמיה שנתית יכולה לעבור בקלות את ה-550 אלף דולר!


מהי רפואה דחופה

התחום קיים כתת התמחות נפרדת בעולם המערבי כבר למעלה מ-30 שנה, אולם בארץ הוא זכה לחשיפה מועטה בלבד. הבעיה לא רק בציבור- אפילו הממסד הרפואי נפתח לקונספט באיטיות מדהימה, ורק לפני כעשור אושרה התמחות נפרדת בתחום בישראל.

רפואה דחופה מתבצעת ברובה, פיזית, במסגרת המיון. לא בכדי מחלקות המיון משנות את שמן לאט ל"מלר"דים" (מחלקות לרפואה דחופה). שינוי השם, כמו גם ההתמחות הנפרדת, הם לא רק עניין סמנטי. הרעיון להפוך את ה"מיון" ורופא המיון ליחידה עצמאית. במקום שיחליטו רק "אשפוז או שחרור", מלר"דים המאויישים במומחים לרפואה דחופה יכולים להציע טיפול מלא למגוון מצבי חירום, החל משברים ומצבים אורטופדיים, דרך חתכים, וכלה בכאבים בחזה וחשד לזיהומים.

הגישה החדשה הזו מעניקה הרבה יותר משמעות (גם טיפולית) לנעשה במסגרת המלר"ד, ומטבע הדברים כמות המקרים של רשלנות רפואית באבחון במחלקות אלו עלתה גם היא- כחלק מן העליה ב"נטל האבחנה" הגדל של המחלקה.

עורכי דין רשלנות רפואית מודעים הייטב לשינויים הללו, שכן חלק ניכר מן ה"בעיה" בבניית תיק רשלנות רפואית מוצק הוא "בחירת מטרות". כיוון שהמיונים במתכונת החדשה עושים הרבה יותר, עורכי דין רשלנות רפואית מעדיפים פעמים רבות לתבוע את המיון כחלק המרכזי בשרשרת הטעויות שהיא חלק בלתי נמנע מכל רשלנות רפואית באבחון או בטיפול.דוגמאות למקרים בהם קיים מקום לשקול תביעה נגד מומחה ברפואה דחופה


עדיין, התפקיד העיקרי של הרפואה הדחופה הוא אבחון של מצבים מסכני חיים ויצובם. אין פלא אם כן שיותר מ-80% מן התביעות הרפואיות בתחום הן בראש ובראשונה תביעות רשלנות רפואית באבחון. הגורמים הנפוצים (על פי סקר בארה"ב משנת 2010) הם:

1.      רשלנות רפואית באבחון מצבים לבביים- נתון הגיוני ביותר, אם נתחשב בעובדה שמעל ל-50% מן התמותה במיון היא ממקור לבבי

2.      רשלנות רפואית באבחון מצבים מטבוליים- כגון הרעלות, סכרת חריפה ועוד.

3.      רשלנות רפואית בהשלמת בירורים נלווים- עורכי דין אינם אוהבים את התחום, שכן הוא בעייתי יותר להוכחה, אולם מדובר בחלק נכבד ביותר מן הרשלנות שיכולה להתרחש במלר"ד. חולה שהתקבל בשל התעלפות ושוחרר בלי המלצה לבירור הפרעות קצב, חולה שבדיקת הדם גילתה ערכי סוכר גבוהים ולא הומלץ במעקב אצל רופא ראשוני ועוד- אלו הן רק דוגמאות לכשלים בבירורים רפואיים נלווים הכרחיים.
 

אף שרפואה דחופה היא תחום חדש יחסית בארץ, שאינו מוכר מספיק אפילו בקרב עורכי דין בתחום והרופאים עצמם, מבחינה סטטיסטית מדובר באחד התחומים בהם רשלנות רפואית באבחון היא הנפוצה ביותר
 26/03/2012    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
מחפשים עורך דין רשלנות רפואית? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!