lawmed.co.il

בואו להכיר את עו"ד אילן זריהן - מומחה ברשלנות רפואית

מאמר נכתב על ידי משרד עו"ד אילן זריהןעו"ד אילן זריהן, החליט להיות עורך דין בתחום של רשלנות רפואית מאחר אחרי שכבר הספיק להיות אח מוסמך, וקצין ארגון רפואה לשעבר

עו"ד אילן זריהן


מדוע החלטת להיות עורך דין, ולמה בחרת לעסוק בצד של רשלנות רפואית?
 

החלטתי לעסוק במקצוע פרקטי ויישומי בו ניתן לשלב בין שני עולמות תוכן שעניינו ועדיין מעניינים אותי, עולם הרפואה ועולם המשפט.

תחום
רשלנות רפואית הינו עולם תוכן מרתק ומאתגר בו ניתן לשלב בין רפואה ומשפט, הלכה למעשה, ובהיותי אח מוסמך בהכשרתי וקצין ארגון רפואה לשעבר הרי שאין משבצת מקצועית מתאימה מכך.
 

אילו המלצות אתה יכול לתת לסטודנט צעיר שמבקש להיות עורך דין בכלל ועורך דין בתחום רשלנות רפואית?
 

על מנת לרכוש ניסיון מקצועי ומעשי בפרקטיקה ממליץ להתמקצע במשרד עורכי דין פרטי העוסק בנישה ספציפית ולא במספר נישות שאין זיקה ביניהן, מאחר והדבר הוא בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת".
 

האם אתה יכול לתאר בקצרה את המסלול שעוברים העורך דין והלקוח בתביעת רשלנות רפואית?


תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות מורכבות האורכות, במרבית המקרים, פרקי זמן ממושכים עד שנים. ההליך מתחיל במפגש בו נלקחת מעין "אנמנזה" מפורטת מהלקוח, במסגרתה מוחתם הלקוח על הטפסים הרלוונטיים לרבות טופס ויתור סודיות רפואית.

על מנת לבחון את הנזקים ואת קיומו של הקשר הסיבתי בין הפרת חובת הזהירות לבין נזקי הגוף שנגרמו, יש לאסוף את התיעוד הרפואי מהמוסדות הרפואיים שמחויבים על פי חוק לספק העתק צילומי ממנו, וכן על הנפגע להיבדק על ידי רופא מומחה בתחום הרלוונטי. המומחה הרפואי מעריך באופן ראשוני את סיכויי התביעה, ובמידה וקיים סיכוי עוברים לשלב שבו נכתבת חוות דעת המבססת את יסודות הרשלנות הרפואית בהקשר המקרה. חוות הדעת מצורפת לכתב התביעה שמוגש לבית המשפט. בהמשך, הצד שכנגד מגיש את כתב טענותיו בליווי חוות דעת מומחה מטעמו.

נקבע מועד לקדם משפט במסגרתו נבחנת האפשרות להליך גישור, פשרה וכו'. במידה והצדדים לא מתפשרים אזי התיק נקבע להוכחות עד למתן פסק דין, אלא אם הצדדים התפשרו ביניהם קודם לכך.     
 

מה הם הדגשים שאתה מציין בפנייך בפתח תביעת רשלנות? האם יש נקודה מסוימת בה אתה יכול לומר לעצמך, שהניצחון במשפט מובטח?


הנחת היסוד היא ש"הנבואה ניתנה לשוטים" ולכן כל ניסיון להבטיח ללקוח כי הניצחון במשפט מובטח משדר חוסר רצינות, חוסר מקצועיות והעדר הבנה בדבר "מגרש המשחקים" בו עורך הדין ולקוחו נמצאים.

במרבית המקרים, טרם הגשת תביעת רשלנות רפואית, ראוי ונכון לבצע הערכת עלות/תועלת בדבר הגשת התביעה וסיכוייה למול מורכבות ההליך והעלות הכספית הכרוכה בו.
 

בשנים האחרונות אנו רואים עליה בכמות התביעות על רשלנות רפואית, מדוע זה קורה לפי דעתך?


לטעמי ישנן מספר סיבות המהוות טריגר לקרות מקרי רשלנות רפואית וכנגזרת מכך לעלייה במספר התביעות:

  1. חשיפה למקורות מידע שבעבר לא היו קיימים בפני המטופל כמו: אינטרנט, רשתות חברתיות וכו'.
  2. העלמות הגישה הפטרנליסטית לפיה הרופא מחליט בעבור המטופל ללא שיתופו בהליך הטיפולי.
  3. בחלק מהמקרים יחס מזלזל ומתנשא מצדם של הגורמים הרפואיים המטפלים כלפי המטופלים.
  4. מחסור בתקני כוח אדם רופאים  שנותן ביטויו בעבודת מתמחים סביב השעון – עייפות היא מתכון לטעויות עד לכדי רשלנות רפואית.
  5. העדר גישה פרואקטיבית במסגרות הרפואה השונות החל מבתי חולים וכלה בקופות חולים ומכונים רפואיים. משמע, מחלקות ניהול סיכונים מצומצמות ודלות שאינן מעודדות דיווח על טעויות ואירועי כמעט ונפגע, וכנגזרת מכך לא מתבצעת למידה והפקת לקחים לצורך למידה חוצת ארגון.   


כיצד מתייחסות הרשויות (כולל הרופאים ובתי החולים) לתביעות רשלנות?


תביעות רשלנות רפואית צורכות משאבים כלכליים נרחבים מהרשויות. משכך, קיימת עויינות רבה כלפי מטופלים שמגישים תביעות רשלנות רפואית. 
 

האם החוקים בארץ לגבי רשלנות רפואית מספיקים? איזה שינוי היית מבצע במידה ואינם מספיקים לדעתך?


ככלל, החוקים בתחום זה מספקים. אולם, הייתי מקים וועדה שתבחן את סוגיית עלויות חוות דעת המומחים, שבמרבית המקרים, מסתכמות בעלויות גבוהות מאוד וכידוע, הגשת תביעת רשלנות רפואית מחויבת בצירוף חוות דעת מומחה רפואי כתנאי להגשתה. בעקבות העלויות הגבוהות,  קורים מקרים בהם למרות קיומה של עילת תביעת רשלנות רפואית, נאלץ הניזוק שלא להגיש את התביעה עד שיתאפשר לו לעשות כן כלכלית, אם בכלל.  


הטיפ של אילן - תתמחו במשרד שמתעסק בתחום אחד רק ככה תוכלו להתמקצע בו

 


עו"ד אילן זריהן מומחה ברשלנות רפואית,  נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה ועוד.
ברקוביץ 4, תל אביב, טלפונים,  03-6935310 , 050-9250478

 05/04/2011    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום רשלנות רפואית עורכי דין

משרד עו"ד אילן זריהן
עורך דין אילן זריהן הינו אח מוסמך בהכשרתו בעל השכלה פרא-רפואית (תואר BA בסיעוד) ותואר שני (MBA) במנהל עסקים בהתמחות שיווק, קצין בדרגת רב סרן במיל. בחיל הרפואה שבתפקידו האחרון היה סגן מפקד יחידת הרפואה הגדולה ביותר בצה"ל, חבר בוועדת נזיקין וועדת..

רחוב ברקוביץ 4 תל אביב


חייג: 072-3314012
משרד עו"ד אילן זריהן
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום רשלנות רפואית עורכי דין

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
מחפשים עורך דין רשלנות רפואית? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!