lawmed.co.il

רשלנות רפואית שיניים - כיצד מגיעים מבדיקת שיניים פשוטה אל בית משפט


500 תביעות רשלנות רפואית מוגשות בשנה. חלק גדול מוגש נגד רופאי שיניים. ככה זה שהפציינט מודע יותר לזכויותיו, ולא מעט רופאים בוחרים דווקא להתעלם מהם

על פי מחקר שפורסם, מדי שנה מוגשות בישראל תביעות רשלנות רפואית קרוב ל500 תביעות רשלנות בשנה. אחוז גדול מהן הוא בכל הקשור לטיפולי שיניים. תביעות אלו מוגשות הן כנגד רופאי שיניים למבוגרים והן רופאי שיניים לילדים. חשוב לציין שהנתון שהוצג , לא מלמד על המגמה שנמצאת בעלייה מתמדת. ישראלים נוטים בשנים האחרונות לתבוע יותר ויותר רופאים ומרדימים על רשלנות, גם אם אין סיבה משפטית אמיתית לעשות זאת, אלא בעיקר מתוך תחושה של פגיעה ועוגמת נפש. לא תמיד מבוססים מבחינה משפטית ורפואית.
שיניים
כיצד מאבחנים רשלנות רפואית שיניים?

רשלנות רפואית שיניים מוכחת במקרים בם מתגלה התנהגות לא זהירה ו/או רשלנית של הרופא כלפי המטופל. כמו כן יש להוכיח קשר סיבתי בין התנהגות זו לנזק שנוצר. במילים אחרות, לא כל נזק שנוצר בשיניים, נוצר כתוצאה מאי התנהלות נכונה של הרופא, ויש להוכיח התנהלות כזו במידה ורוצים להוכיח רשלנות רפואית.

בית משפט יבחן במהלך הדיונים, האם הרופא נהג בצורה לא זהירה ולא רשלנית. הגדרת הרשלנות לפי החוק היא, טיפול שלא כנדרש או טיפול שאיננו מתאים. במידה והוכחה רשלנות, אז מגיע השלב השני בו נדרשת הוכחה שהרשלנות היא זו שקבעה את הנזק. בלא מעט פעמים התיק נופל בחלק זה, בגלל הקושי להוכיח שאכן הרשלנות היא זו שגרמה לנזק. מאחר והדבר צריך להיות מוכח מעל כל ספק סביר. אז גם נדרש להוכיח שלא היו דברים אחרים שיכלו לגרום לנזק.

איך מונעים רשלנות רפואית שיניים?

אם נניח רגע בצד התנהלות נכונה של רופא, הרי שגם המטופל יכול למנוע רשלנות רפואית שיניים אם הוא מודע מספיק לזכויותיו. על פי חוק זכויות החולה, על הרופא לבקש את אישור החולה לאופי הטיפול, אחרי שהוא מציין בפניו את כל הסיכונים האפשריים, סיכויי ההצלחה, טיפולים אחרים אפשריים וכן מעניק לו את כל המידע אודות הטיפול.

יש לציין שכאן בית המשפט הרבה יותר מחמיר, למרות שהעניין יותר קשה להוכחה. התעלמות מחוק זכויות החולה היא בגדר עבירה פלילית שדינה מאסר. לא פעם אנו קוראים בעיתון על רופאים שלא קיבלו הסכמה ממטופל לבצע בו טיפול רפואי והוא תבע אותם על הפרת החוק. הבעיה בנקודה זו היא, שלעיתים טיפולים מסוימים נדרשים בסיטואציה בה המטופל לא יכול כלל להגיב אליהם או שמצוינת הסכמה כללית לטיפול והמטופל לא התייחס לנקודות שונות שאמורות להתקיים בו.

לפני שאתם פונים לתביעת פיצויים, קחו בחשבון, את עלות המשפט, עלות ימי עבודה ואת המחיר הכבד שאתם עלולים לשלם מבחינה כלכלית ונפשית. לא מעט אנשים מגלים לראשונה בבית משפט, שלא כל טעות רפואית היא אכן רשלנות

תביעות רשלנות רפואית שיניים ואחרות, מובילות לרוב למקרים של פיצוי ולעיתים אף למקרים של שלילת רישיון מהנאשם. חשוב להבהיר שלא רק מי שנפגע מהטיפול יכול לתבוע אלא גם האופוטרופסים שלו, במקרה ומדובר בילדים, קשישים או אנשים שלא יכולים להגיש את התביעה בעצמם.

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית שיניים

המקרים הנפוצים ביותר של תביעות רשלנות רפואית שיניים הם, נזקים שנגרמו כתוצאה מהרדמה ממושכת, עקירת שיניים ללא הסכמה, טיפול שגרם לנזק אסתטי, נזקים שגרמו להפרעות באכילה ו/או בדיבור, כאבים שונים, שימוש בחומרים ובתרופות לא נכונות.
09/02/2011    המאמר עודכן בתאריך 16/03/2017    lawmed.co.il
פורום רשלנות רפואית

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר lawmed.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 lawmed.co.il כל הזכויות שמורות
אתר עורכי דין רשלנות רפואית מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום רשלנות רפואית
מחפשים עורך דין רשלנות רפואית? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם עורכי דין מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!